Even complicated and confusing topics will be easily developed and covered if you request our help writing an essay. Place an order today!

Complete the following three questions using Microsoft Excel. No other submission format is allowed. Review the grading rubric to confirm you are meeting the assignment requirements.

Problem 1

Maintenance Maintenance
Hours Cost (SAR)
January 1,000 45,550
February 1,500 52,000
March 2,100 61,500
April 1,800 57,500
May 800 42,000
June 1,100 47,000
  1. Calculate variable cost per unit using the high-low method.
  2. Calculate fixed costs.

Problem 2

Total Per Unit Percent of Sales
Sales (40,000 units) 2,400,000 60 100%
Variable expenses 1,600,000 40 ? %
Contribution margin 800,000 ? %
Fixed expenses 500,000
Net operating income 300,000
  1. Calculate variable expense ratio.
  2. Calculate contribution margin ratio.
  3. Calculate break even sales in units (show your work).
  4. Calculate break even sales in Dollars.
  5. How many units must be sold to make a profit of SAR 200,000.

Management is considering increasing quality of its units by spending SAR 3 more per unit in variable costs and adding a quality inspector for an additional SAR 60,000 annual fixed cost. Management believes this change will increase unit sales by 10% at the same price.

  1. Calculate the new operating profit or loss.
  2. Should management make the changes?

Problem 3

GIVEN: Janitorial

Dept.

Cafeteria

Dept.

Mixing

Dept.

Baking

Dept.

Square feet 100 200 1500 3000
Employee count 20 30 80 100
Department cost (SAR) 100,000 150,000 400,000 500,000

Required:

Allocate Janitorial and Cafeteria department costs to mixing and baking departments using the direct method. Use square feet for allocating janitorial costs and number of employees for allocating cafeteria department costs.

You must show all your work.

 

Do you need a similar assignment done for you from scratch? We have qualified writers to help you. We assure you an A+ quality paper that is free from plagiarism. Order now for an Amazing Discount!
Use Discount Code “Newclient” for a 15% Discount!

NB: We do not resell papers. Upon ordering, we do an original paper exclusively for you.


The post Saudi Electronic University Cost Volume Profit Analysis appeared first on Top Premier Essays.

 

"Is this question part of your assignment? We Can Help!"

testimonials icon
Use Acccess DB to create a set of tables that can support Common Workgroup Process shown in Figure 7-3 for the a. Sales and Marketing De...
testimonials icon
Review “Case Study: Kaynia” to inform this assignment.Discuss the following in a 250-500 word essay:In 250-500 words reflect upon...
testimonials icon
Question Description Please u...
testimonials icon
    Course Reflection Paper Your final assignment of the course is a 1-page course reflection paper in which you will describe one (1)...
testimonials icon
To work with databases in Java we need to first create a database. For this class we will us Microsoft Access to initially create our d...
testimonials icon
 What are your research interests in the area of Information Technology? Why are you inspired to research in this area, and why do...
testimonials icon
Question 1        Discuss the physical and chemical characteristics of sludge and other solids produced during wastewater treatment oper...
testimonials icon
BUS-340 Module 3 DQ 2 Ethical and Legal Issues in Business - Introduction to ContractsGrand Canyon University  ...
testimonials icon
Mark plans to open a barbeque restaurant. He can either open the business as a sole proprietorship or obtain a franchis...
testimonials icon
: Managing InnovationOrder DescriptionManaging Innovation AssessmentTask You are required to compare and contrast the inn...
testimonials icon
 she wants us to state in each summary how the article can be used in the paper, based off of the outline, like "we could use this in...

Other samples, services and questions:

Calculate Price

When you use PaperHelp, you save one valuable — TIME

You can spend it for more important things than paper writing.

Approx. price
$65
Order a paper. Study better. Sleep tight. Calculate Price!
Created with Sketch.
Calculate Price
Approx. price
$65